Awitaminoza i zagrożenia, które niesie

Przy awitaminozie pierwszym krokiem powinno być wzbogacenie diety o świeże warzywa z upraw dobrej jakości

Schorzenie polegające na całkowitym lub znacznym braku witamin w ustroju – czy może nieść za sobą realne zagrożenie dla zdrowia? Jak rozpoznać, jakiej witaminy nam brakuje i czym uzupełnić niedobór? Dowiedz się i poznaj swój organizm!

Pewne braki witamin w organizmie są nieuniknione, bowiem trudno kontrolować na bieżąco ich zasobność w ciele. Problem staje się widoczny, gdy odczuwamy już skutki braku jakiejś witaminy. Awitaminoza to skrajny przypadek braku odpowiednich ich ilości, który może być przyczyną wielu poważnych dolegliwości.

Skąd bierze się awitaminoza?

Innowacje w rolnictwie sprzyjają temu, aby jego skala była coraz większa i szybsza. Odbywa się to jednak kosztem wartości odżywczych wyhodowanych w ten sposób warzyw i owoców. Środki chemiczne, które zwiększają plony, przyczyniają się także do ich wyjałowienia. Nie jest to dla ludzi bezpośrednio niebezpiecznie, ale lata odżywiania się takimi produktami mogą doprowadzić do ubytków witamin w organizmie.

Przyczynami tej dolegliwości mogą być także choroby, które sprawiają, że wchłanialność witamin z pożywienia jest ograniczona lub przyjmowanie leków (np. tabletek antykoncepcyjnych), które mają taką samą właściwość. Na niekorzyść działa także obróbka cieplna warzyw i owoców, bowiem podczas gotowania czy smażenia tracą one znaczną część swoich witamin.

Jakie zagrożenie niosą za sobą braki witamin?

Awitaminozą określa się ogólny niedobór różnych witamin, ale można także, na podstawie objawów, określić, jakiej konkretnie witaminy brakuje w organizmie. Dawniej awitaminozę traktowano głównie jako przyczynę szkorbutu i krzywicy. Z biegiem lat, kiedy odkrywano coraz nowsze witaminy obecne w ciele człowieka, okazało się, że wachlarz chorób wynikających z ich niedoborów jest znacznie szerszy. Tak jak każda witamina wpływa na inne funkcje organizmu, tak brak każdej z nich powoduje inne schorzenia.

Do najpopularniejszych witamin należą: A, witaminy z grupy B, C, D i E. Objawami ich braków w organizmie są:

  • A – rogowacenie i suchość skóry, pogorszenie się wzroku, „zespół suchego oka”, a nawet „kurza ślepota”
  • B – zanik mięśni, łojotok, uczucie „piasku” pod powiekami, łzawienie oczu, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zapalenie języka
  • C – bóle mięśni, obniżona odporność
  • D – słabe kości, senność, nerwowość, potliwość
  • E – szybsze starzenie się skóry, wrażliwość skóry na słońce, słabsza pamięć

Jak radzić sobie z awitaminozą?

Pierwszym krokiem powinno być wzbogacenie diety o świeże warzywa z upraw dobrej jakości. Czasem jednak sytuacja jest na tyle poważna, że trzeba wesprzeć swoje zdrowie odpowiednimi suplementami diety. W GACA SYSTEM szczególnie docenia się rolę witamin i z tą właśnie myślą powstał złożony suplement diety „Vitamin King”. Zawiera on idealnie dobraną dawkę mikro- i makroelementów, których potrzebuje człowiek do dobrego funkcjonowania. Dbałość o ich maksymalną przyswajalność procentuje szybkim odżywieniem organizmu, w przypadku braków witamin.

Decydując się na suplementy diety, warto zadbać, by pochodziły one z pewnego źródła i były jak najlepszej jakości. Chodzi bowiem o nasze zdrowie, którego nie należy wystawiać na niepotrzebne ryzyko.