Holistyczne podejście do odchudzania i życia w stylu fit — dlaczego jest takie ważne?

Beata Gliwka - 2010 rok

Holizm, w odniesieniu do zdrowia człowieka, postrzegany jest jako naturalny stan równowagi wszystkich systemów organizmu. Holistyczne podejście do odchudzania to jedyna droga do uzyskania trwałego efektu. Kompleksowe spojrzenie na redukcję wagi, na stałe uczy nowych nawyków, zasad odżywiania oraz metod treningu. To nie tylko gwarancja redukcji tkanki tłuszczowej, to także możliwość rozpoczęcia życia na nowo, bez ryzyka powrotu nadprogramowych kilogramów.

Holistyczne spojrzenie na istotę ludzką polega na widzeniu człowieka jako niepodzielnej całości, która składa się równocześnie z pierwiastka fizycznego, umysłowego i duchowego. Pomiędzy tymi sferami istnieje ścisła zależność. To odpowiednia równowaga ciała, umysłu i ducha. Olbrzymie znaczenie ma tutaj harmonijny przepływ energii w aspekcie fizycznym oraz energetycznym. To dzięki niemu możemy czuć się zdrowi, szczęśliwi i pełni życiowej energii każdego dnia.

Dorota Kanadys

Holizm w codziennym życiu i rytm zdrowia

Zadania, które powinniśmy przed sobą postawić, to przede wszystkim odpowiedzialność za swoje zdrowie. Obserwujmy więc organizm. To, co oddziałuje na ciało, oddziałuje także na umysł, i odwrotnie. To, co dotyka jednego aspektu naszego życia, dotyka równocześnie wszystkich pozostałych. Jesteśmy całością. Wsłuchajmy się w wewnętrzny głos naszego organizmu, szukajmy przyczyn dolegliwości. Bądźmy zawsze o krok przed nimi. „Zaleczone” objawy potrafią powrócić ze zdwojoną siłą. Pomyślmy zatem o profilaktyce. Problem ze snem, powtarzające się często przypadłości układu trawiennego, rozchwiany system nerwowy, częste bóle głowy to mogą być pierwsze oznaki, że coś jest nie tak. Wiele z naszych chorób wynika z zaniedbań. Jeżeli je usuniemy, poprawimy nawyki, wtedy organizm w sposób naturalny powróci do równowagi. Bardzo ważne jest również pozytywne postrzeganie świata. Holizm to świat energii, bogactwo dobrych myśli. Amerykańscy naukowcy dr Lee S. Berg oraz dr William F. Fry dowiedli w 1992 r., że szczęśliwy, radosny uśmiech sprawia, że w systemie immunologicznym człowieka zachodzi wiele pozytywnych zmian. Możemy istotnie pomóc ciału walczącemu z chorobą, jeśli mimo wszytko pogodnie patrzymy na życie. Podobnie rzecz ma się z holistycznym podejściem do odchudzania.

Zdrowy posiłek

Kompleksowe podejście do mądrego odchudzania

Na każdym z etapów procesu mądrego odchudzania istotne jest zwrócenie uwagi na wszystkie elementy terapii: zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, regenerację i motywację. Jeżeli któregoś z tych elementów zabraknie – skuteczność i trwałość efektu staną pod dużym znakiem zapytania. Istotą mądrego odchudzania jest kompleksowa przemiana organizmu, nie chwilowa zmiana. Dlatego realizacja wszystkich etapów procesu odchudzania, wraz z umiejętnym wyprowadzeniem z diety, to przejście do nowego sposobu codziennego funkcjonowania. To mądre życie pozwalające na zachowanie zdrowych proporcji ciała, umysłu i ducha. Co możemy zyskać, zmieniając złe nawyki? Przede wszystkim zdrowie, ale również doskonałą formę fizyczną i psychiczną, siły do efektywnej pracy oraz rozwijania swoich pasji. Również nie mniej ważną energię, aby motywować innych do zmiany nawyków. Samoakceptację, pozbycie się kompleksów i wiedzę, jak dbać o ciało. Ponadto, lepszą odporność i determinację w pokonywaniu przeszkód.

Holistyczne podejście do odchudzania

Filarami procesu odchudzania jest świadome odżywianie, z pełną pokorą wobec potrzeb organizmu. Nie powinniśmy zapominać także o regularnej aktywności fizycznej, naturalnym uzupełnianiu procesu żywienia i treningu suplementami oraz dbaniu o swoje najbliższe otoczenie w domu i pracy. Zachowanie harmonii jest więc kluczem do pełnego, świadomego życia, pewności siebie, wewnętrznej siły i zdobycia każdego celu, który przed sobą stawiamy. Każdy element odgrywa tutaj swoją rolę. Zachowując między nimi równowagę, nie napotkamy na drodze celów nie do osiągnięcia. Pamiętajmy więc o poznaniu siebie, wyznaczeniu celu, aktywności, panowaniu nad stresem, dobrej atmosferze wokół nas, otaczaniu się wartościowymi ludźmi oraz o nienarzekaniu. Zawsze kierujmy się w życiu pasją, nauczmy się odpoczywać, wyeliminujmy nałogi i myślmy pozytywnie. To wszystko da nam siłę i pozwoli stawić czoło wszelkim przeciwnościom.

Zdrowie to nie tylko dobre samopoczucie. To styl życia. Pracując nad sobą, możemy skutecznie wpływać na nasz stan zdrowia, nastrój i motywację. Holistyczne podejście jest najbardziej skutecznym sposobem uzyskania pełnego satysfakcji, długiego i zdrowego życia.