Trening – prawdziwy pogromca stresu

Wysiłek fizyczny to jedna z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem

Wysiłek fizyczny to jedna z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem. Warto więc wiedzieć, że realizując zalecony proces treningowy, poprawiamy nie tylko swoja sprawność fizyczną, ale również zwiększamy zdolność radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

Każda osoba na co dzień napotyka wiele wyzwań i problemów. Towarzyszy temu olbrzymi wachlarz emocji, pojawia się także stres. Jest on zjawiskiem naturalnym – mechanizmem, który pomaga przygotować się do działania, walki, obrony.

Dlatego gdy się stresujemy, organizm uwalnia adrenalinę, która przyspiesza bicie serca, zwiększa ciśnienie krwi oraz sprawia, że rozszerzają się oskrzela i źrenice. Jednocześnie kolejny hormon stresu, kortyzol, zatrzymuje w organizmie elektrolity i wodę, co także wpływa na wzrost ciśnienia krwi.

Stres staje się dla organizmu negatywnym zjawiskiem, gdy jest zbyt intensywny i długotrwały. Nie zawsze możemy się uchronić przed sytuacjami i zdarzeniami, które do tego prowadzą, ale możemy ograniczyć oddziaływanie stresu na nasze ciało i psychikę.

Lekarstwem jest ruch, który wpływa pozytywnie na procesy hormonalne. Trening przyspiesza krążenie krwi
i pomaga w usuwaniu adrenaliny oraz kortyzolu. W czasie ćwiczeń wydzielane są natomiast endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które wpływają na poprawę nastroju. Lepsze zaopatrzenie tkanek w krew, transportowany wraz z nią tlen oraz składniki odżywcze, pomaga niwelować także inne skutki napięcia. Większość układów ciała w czasie treningu zostaje pobudzonych i usprawnia się ich funkcjonowanie.

Ćwicząc, zwiększamy również swoją witalność. Trening wpływa także korzystnie na procesy myślenia, a to niewątpliwie jest też ważne w okresie zwiększonego narażenia na stres.

Wysiłek fizyczny to jedna z najprostszych i najbardziej sprawdzonych metod radzenia sobie ze stresem