Twoja samoocena a szanse na sukces

Marta Barszczewska

Z brakiem poczucia własnej wartości zmaga się wiele osób, zwłaszcza tych, którzy od lat cierpią na nadwagę lub otyłość. Często niezadowolenie z siebie i swojego wyglądu prowadzi do izolowania się od społeczeństwa oraz depresji. Niezależnie od tego jak wyglądamy, swoją samoocenę możemy wspierać i budować codziennie. Sukces w tej materii leży tylko w naszych rękach.

W 2010 roku OECD przeprowadziło badania na temat zadowolenia z życia. Ankietowanym zadano pytanie ,,Jak bardzo jesteś obecnie zadowolona/y z życia? W dziesięciostopniowej skali jako naród uzyskaliśmy średnią 5,8, co pokazuje, że Polacy są narodem mało zadowolonym z siebie.

Samoocena zależy nie tylko od naszego stosunku do samych siebie, ale także od opinii społecznej. Poczucie własnej wartości wiąże się z wieloma zjawiskami – naszymi doświadczeniami lub tym, czy otaczamy się pozytywnymi ludźmi. Ważny jest także sposób, w jaki zostaliśmy wychowani. Wysoka samoocena sprawia, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z trudnościami i osiągnąć wymarzony sukces. Jak zatem osiągnąć taki stan?

Twoja samoocena a szansa na sukces

Uwierz w siebie!

Nasza samoocena jest bardzo zmienna: jednego dnia czujemy się ze sobą dobrze, drugiego stawiamy się na pozycji przegranych. Wiele osób ma problem ze zbyt niską samooceną, której sprzyjają smutek i brak akceptacji bliskich. Ciągłe niezadowolenie wpływa niekorzystanie na naszą samoocenę i codzienne funkcjonowanie. Negatywne nastawienie nie sprzyja także realizacji założonych celów, dlatego trzeba próbować zwiększać swoje poczucie wartości. Dobrze jest doceniać swoje wszystkie sukcesy, nawet te najmniejsze, pozornie niewiele znaczące. Z czasem może okazać się bowiem, że miały ogromne znaczenie, np. to, że codziennie udaje nam się zmotywować do wejścia na 3 piętro, zamiast skorzystania z windy, może zaowocować znacznym wzrostem kondycji. Zwiększając swoją samoocenę, stajemy się skuteczniejsi w działaniach – warto o tym pamiętać i codziennie pracować nad dobrym zdaniem o samym sobie.

Twoja samoocena a szansa na sukces

Pracuj nad sobą

Jednym ze sposobów na podniesienie samooceny jest konsekwentna praca nad sobą. Warto się zastanowić, jakie cechy charakteru lub wyglądu chcielibyśmy w sobie zmienić i jak można nad tym mankamentem popracować. Bardzo ważne jest bycie dla siebie wyrozumiałym. Trzeba wykazać się cierpliwością, aby zobaczyć pierwsze zadowalające nas efekty.

Iwona Kocyk

Naucz się przyjmować krytykę

Z pewnością nikt z nas nie lubi, gdy inni wytykają mu niepowodzenia. Krytyka bywa różnie odbierana, ale przeważnie czujemy się wtedy gorsi, a nasze poczucie własnej wartości spada. Przyjmowanie krytyki jest niełatwą sztuką. Trzeba wykazać się dużym dystansem, aby właściwie zapanować nad emocjami. Ważne jest, aby nie obrażać się i nie atakować osoby, która ma nam coś do zarzucenia. Umiejętność przyjmowania krytyki nie przychodzi od razu, jest świadectwem naszej dojrzałości.

Musimy zdawać sobie sprawę, że wysoka samoocena wiąże się z klarowną wiedzą na swój temat. Jest to świadomość nie tylko swoich mocnych stron, ale także i wad. W wielu przypadkach sukces jest bliski – do osiągnięcia naszego celu brakuje tylko pewności i wiary w siebie.

Nie pozwól, by Twoja samoocena stanęła na Twojej drodze do sukcesu! Możesz wszystko.